3R400A-5S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
In Stock: 2.000
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2.000
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
Gas Discharge Tube 400 V 10000A (10kA) ±20% 3 Pole Surface Mount
3R400A-5S
DigiKey Part Number
5789-3R400A-5STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3R400A-5S
Description
GDT 400V 5KA 3 POLE SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
Tolerance
±20%
Series
Number of Poles
3
Packaging
Tape & Reel (TR)
Fail Short
No
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Spark Over (Nom)
400 V