3R250B-5S is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
In Stock: 2.000
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 2.000
Datasheet
In Stock: 800
Bourns Inc.
In Stock: 791
Bourns Inc.
YAGEO
TDK
TDK
Littelfuse Inc.
Gas Discharge Tube 250 V 10000A (10kA) ±20% 3 Pole Surface Mount
3R250B-5S
DigiKey Part Number
5789-3R250B-5STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3R250B-5S
Description
GDT 250V 10KA 3 POLE SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Manufacturer
Tolerance
±20%
Voltage - DC Spark Over (Nom)
250 V