TL12-SWST-G1NN
DigiKey Part Number
5212-TL12-SWST-G1NN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TL12-SWST-G1NN
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
12.00mm x 12.00mm
Packaging
Tray
Illumination
Illuminated
Part Status
Active
Illumination Type, Color
LED, Green
Circuit
SPST-NO
Operating Force
250gf
Switch Function
Off-Mom
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Actuator Type
Square Button
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type
Switch Travel
0.40mm
Actuator Height off PCB, Vertical
9.00mm