STK-600/F-300AB5
DigiKey Part Number
5845-STK-600/F-300AB5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STK-600/F-300AB5
Description
CURRENT SENSOR TMR/OL 300A
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 300A 1 Channel Magnetoresistive, Open Loop Bidirectional 5-CB Formed Leads, PFF
Category
Frequency
DC ~ 800kHz
Mfr
Linearity
±1%
Series
Accuracy
±1%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Part Status
Active
Response Time
0.5µs
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
Package / Case
5-CB Formed Leads, PFF
Output
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
5-CB Module
Sensitivity
6.667mV/A