MV15-110V-CU-ROHS
DigiKey Part Number
4106-MV15-110V-CU-ROHS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MV15-110V-CU-ROHS
Description
VOLTMETER LCD PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Voltmeter LCD - Red Characters Display Panel Mount
Category
Number of Characters Per Row
3
Manufacturer
Selec Controls USA Inc.
Display Characters - Height
0.560" (14.22mm)
Series
Voltage - Supply
110VAC
Packaging
Box
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 46.00mm
Part Status
Active
Mounting Type
Panel Mount
Type
Voltmeter
Termination Style
Screw Terminal
Measuring Type
Voltage
Ingress Protection
IP51 - Dust Protected
Measuring Range
0 ~ 516VAC
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C