LC1G400EHEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G400EHEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G400EHEA
Description
CONTACTORTESYSGIGA400 3P ADV48-1
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 400 A 48 ~ 130VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G400EHEA Models
Category
Contact Rating (Current)
400 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Termination Style
Spring Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C