LC1D50B7
DigiKey Part Number
4008-LC1D50B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D50B7
Description
3P OLD CONTACTOR 25KW 1NO 1NC 24
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 50 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D50B7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
102 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
26 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
50 A