BMH2051P31A1A
DigiKey Part Number
4008-BMH2051P31A1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH2051P31A1A
Description
MOTOR 205MM IP65 KEY ENC SINGLE1
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3800 RPM 5.4kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH2051P31A1A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
3653.5 / 25800
Power - Rated
5.4kW
Series
Size / Dimension
Square - 8.071" x 8.071" (205.00mm x 205.00mm)
Diameter - Shaft
1.500" (38.10mm)
Length - Shaft and Bearing
3.150" (80.00mm)
Mounting Hole Spacing
7.087" (180.00mm)
Voltage - Rated
480VAC