8903LG1200V02C
DigiKey Part Number
4008-8903LG1200V02C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
8903LG1200V02C
Description
LIGHTING CONTACTOR 600VAC 30A L
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 12PST-NO (12 Form A) 30 A 120VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
8903LG1200V02C Models
Category
Coil Voltage
120VAC
Manufacturer
Schneider Electric
Contact Form
12PST-NO (12 Form A)
Series
Contact Rating (Current)
30 A
Packaging
Box
Switching Voltage
600VAC - Max