9W2TP48P0S001
DigiKey Part Number
1688-2001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9W2TP48P0S001
Description
FAN IMP MTRZD 221X71MM 48VDC
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 221mm Dia Ball 693.0 CFM (19.40m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9W2TP48P0S001 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
110.4 W
Operating Temperature
-13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 221mm Dia
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Width
71.00mm
Current Rating (Amps)
2.30A
Air Flow
693.0 CFM (19.40m³/min)
Voltage Range
36 ~ 72VDC
Static Pressure
2.650 in H2O (660.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C