9W2TP24P0H001
DigiKey Part Number
1688-2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9W2TP24P0H001
Description
FAN IMP MTRZD 221X71MM 24VDC
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 221mm Dia Ball 622.0 CFM (17.42m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9W2TP24P0H001 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
80.4 W
Operating Temperature
-13 ~ 158°F (-25 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Round - 221mm Dia
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Width
71.00mm
Current Rating (Amps)
3.35A
Air Flow
622.0 CFM (17.42m³/min)
Voltage Range
16 ~ 36VDC
Static Pressure
2.130 in H2O (530.6 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C