9W2TM24P4H001
DigiKey Part Number
1688-9W2TM24P4H001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9W2TM24P4H001
Description
FAN IMP MTRZD 100X25MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 24VDC Round - 100mm Dia Ball 62.5 CFM (1.75m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
60.0dB(A)
Series
Power (Watts)
10.56 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Round - 100mm Dia
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.440A
Air Flow
62.5 CFM (1.75m³/min)
Voltage Range
18 ~ 27.6VDC
Static Pressure
2.250 in H2O (560.0 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C