Image for ZW-08-13-G-D-715-258 is not available
ZW-08-13-G-D-715-258
DigiKey Part Number
612-ZW-08-13-G-D-715-258-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZW-08-13-G-D-715-258
Description
CONN BRD STACK .100" 16POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZW-08-13-G-D-715-258 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.257" (6.528mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.715" (18.161mm)
Series
Length - Tail
0.258" (6.553mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
16
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)