Image for SDL-125-T-32 is not available
SDL-125-T-32
DigiKey Part Number
612-SDL-125-T-32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDL-125-T-32
Description
.100" LOW PROFILE DOUBLE ROW SCR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Category
Mounting Type
Through Hole
Mfr
Termination
Series
Fastening Type
Push-Pull
Packaging
Tube
Contact Finish - Mating
Part Status
Active
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Insulation Color
Black
Contact Type
Female Socket
Insulation Height
0.050" (1.27mm)
Style
Board to Board
Contact Length - Post
0.125" (3.18mm)
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Pitch - Mating
Contact Shape
Circular
Number of Rows
2
Contact Material
Beryllium Copper
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)