Image for MTMM-104-04-TM-D-150 is not available
MTMM-104-04-TM-D-150
DigiKey Part Number
MTMM-104-04-TM-D-150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-104-04-TM-D-150
Description
CONN HEADER VERT 8POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-104-04-TM-D-150 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.150" (3.81mm)
Series
Contact Length - Post
0.114" (2.90mm)
Overall Contact Length
0.323" (8.20mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A