Image for FW-11-04-G-D-606-104 is not available
FW-11-04-G-D-606-104
DigiKey Part Number
612-FW-11-04-G-D-606-104-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-11-04-G-D-606-104
Description
FLEXIBLE MICRO BOARD STACKING HE
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-11-04-G-D-606-104 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall Pin
0.800" (20.320mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.104" (2.642mm)
Series
Length - Stack Height
0.606" (15.392mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
22
Termination
Solder
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.050" (1.27mm)