FW-05-04-F-D-530-075
DigiKey Part Number
FW-05-04-F-D-530-075-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-05-04-F-D-530-075
Description
CONN HDR 10POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-05-04-F-D-530-075 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.075" (1.905mm)
Length - Stack Height
0.530" (13.462mm)
Series
Length - Tail
0.090" (2.286mm)
Number of Positions
10
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.695" (17.653mm)