ERCD-020-12.00-TEU-TED-1-B
DigiKey Part Number
612-ERCD-020-12.00-TEU-TED-1-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERCD-020-12.00-TEU-TED-1-B
Description
CBL ASSEM M-M 40POS 12" HDR
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Cable Assembly Rectangular Card Edge to Card Edge 1.00' (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERCD-020-12.00-TEU-TED-1-B Models
Category
Pitch - Cable
0.016" (0.40mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length
1.00' (304.80mm)
Series
Color
Blue, Ribbon
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
IDC
Connector Type
Card Edge to Card Edge
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.031" (0.80mm)