RC0603F4021CS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 7.022
Datasheet
4.02 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Moisture Resistant Thick Film
RC0603F4021CS
DigiKey Part Number
1276-3647-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC0603F4021CS
Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
56 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RC0603F4021CS Models
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)