CL10C680FB8NNNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 45.121
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 13.966
Datasheet
Upgrade
KEMET
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 243
Similar
Würth Elektronik
68 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
CL10C680FB8NNNC
DigiKey Part Number
1276-2322-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10C680FB8NNNC
Description
CAP CER 68PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10C680FB8NNNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)