CL10B105KO8NFNC
DigiKey Part Number
1276-1943-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-1943-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-1943-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10B105KO8NFNC
Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0603
Detailed Description
1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CL10B105KO8NFNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)