CL05C8R2DC51PNC
DigiKey Part Number
1276-CL05C8R2DC51PNCTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL05C8R2DC51PNCCT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL05C8R2DC51PNCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C8R2DC51PNC
Description
CAP CER 8.2PF 100V C0G 0402
Detailed Description
8.2 pF ±0.5pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL05C8R2DC51PNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)