CL05C8R2BB5NNNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 50.086
Datasheet
8.2 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CL05C8R2BB5NNNC
DigiKey Part Number
1276-1728-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05C8R2BB5NNNC
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CL05C8R2BB5NNNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)