CL05B393KO5NNNC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 6.714
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 9.250
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
Parametric Equivalent
KEMET
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
KYOCERA AVX
0.039 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
CL Series 1812(4532 Metric) 22
CL05B393KO5NNNC
DigiKey Part Number
1276-1563-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL05B393KO5NNNC
Description
CAP CER 0.039UF 16V X7R 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL05B393KO5NNNC Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)