UJ20-C-V-C-3-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-UJ20-C-V-C-3-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-UJ20-C-V-C-3-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-UJ20-C-V-C-3-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UJ20-C-V-C-3-SMT-TR
Description
CONN RCPT USB 2.0 TYPE C PCB
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 2.0 Receptacle Connector 24 Position Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UJ20-C-V-C-3-SMT-TR Models
Category
Features
Board Lock
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
20VDC