TS16-1212-95-BK-160-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS16-1212-95-BK-160-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2223-TS16-1212-95-BK-160-SMT-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
2223-TS16-1212-95-BK-160-SMT-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS16-1212-95-BK-160-SMT-TR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS16-1212-95-BK-160-SMT-TR Models
Category
Actuator Height off PCB, Vertical
9.50mm
Mfr
Actuator Orientation
Top Actuated
Series
Termination Style
Gull Wing
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Outline
12.00mm x 12.00mm
Part Status
Active
Illumination
Non-Illuminated
Circuit
SPST-NO
Operating Force
160gf
Switch Function
Off-Mom
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.35mm