TBL008V-1000-06BE
TBL008V-1000-06BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL008V-1000-06BE
DigiKey Part Number
102-TBL008V-1000-06BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL008V-1000-06BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 10.0,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.394" (10.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL008V-1000-06BE Models
Category
Voltage
600 V
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Gauge
4-18 AWG
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Box
Wire Termination
Screwless - Spring Cage, Tension Clamp
Part Status
Active
Features
Interlocking (Side)
Number of Levels
1
Color
Blue
Positions Per Level
6
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.394" (10.00mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mating Orientation
Vertical with Board
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Current
66 A