PRL6-12V-SC-1A
DigiKey Part Number
2223-PRL6-12V-SC-1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRL6-12V-SC-1A
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
PRL6-12V-SC-1A Models
Category
Coil Type
Latching, Single Coil
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
9.6 VDC
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)
16 A
Switching Voltage
277VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
4432VA
Coil Resistance
576 Ohms
Coil Current
20.8 mA