PR24-12V-900-1C
DigiKey Part Number
2223-PR24-12V-900-1C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PR24-12V-900-1C
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PR24-12V-900-1C Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
40 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
250VAC, 28VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
10000VA, 1120W
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA