6.3ZLQ680MEFC6.3X11
DigiKey Part Number
1189-3597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6.3ZLQ680MEFC6.3X11
Description
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
6.3ZLQ680MEFC6.3X11 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
341 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Impedance
92 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C