25ZLH150MEFCT16.3X11
DigiKey Part Number
1189-25ZLH150MEFCT16.3X11CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-25ZLH150MEFCT16.3X11TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZLH150MEFCT16.3X11
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
25ZLH150MEFCT16.3X11 Models
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
540 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
94 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C