25ZL470MEFCT810X16 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 5.318
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 4.693
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
In Stock: 369
In Stock: 940
In Stock: 933
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 766
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Würth Elektronik
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
25ZL470MEFCT810X16
DigiKey Part Number
25ZL470MEFCT810X16-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25ZL470MEFCT810X16
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25ZL470MEFCT810X16 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
786.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C