25YXH680MEFCT810X20 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 1.686
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 1.761
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
In Stock: 102
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 195
Chemi-Con
Chemi-Con
In Stock: 811
Chinsan (Elite)
Surge
Nichicon
In Stock: 15
Nichicon
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
25YXH680MEFCT810X20
DigiKey Part Number
25YXH680MEFCT810X20-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXH680MEFCT810X20
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25YXH680MEFCT810X20 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
770 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
46 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C