25YXF4700MEFCGC18X35.5
DigiKey Part Number
1189-4036-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-4036-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25YXF4700MEFCGC18X35.5
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25YXF4700MEFCGC18X35.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.76 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2.2 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
25 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C