100YXJ33MT78X11.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 707
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1.779
Chinsan (Elite)
Chinsan (Elite)
Nichicon
33 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
100YXJ33MT78X11.5
DigiKey Part Number
100YXJ33MT78X11.5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100YXJ33MT78X11.5
Description
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
100YXJ33MT78X11.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
254.1 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
462 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
360 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C