RQ3P045ATTB1
DigiKey Part Number
846-RQ3P045ATTB1TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RQ3P045ATTB1CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RQ3P045ATTB1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RQ3P045ATTB1
Description
PCH -100V -14.5A POWER MOSFET: R
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 100 V 4.5A (Ta), 14.5A (Tc) 2W (Ta), 20W (Tc) Surface Mount 8-HSMT (3.2x3)
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
49 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1990 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 20W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
8-HSMT (3.2x3)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
86mOhm @ 4.5A, 10V