RBR1MM40ATR
DigiKey Part Number
RBR1MM40ATR-ND - Tape & Reel (TR)
RBR1MM40ACT-ND - Cut Tape (CT)
RBR1MM40ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR1MM40ATR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDU
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount PMDU
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RBR1MM40ATR Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 40 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
PMDU
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
520 mV @ 1 A