RB168L-40TFTE25
DigiKey Part Number
846-RB168L-40TFTE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RB168L-40TFTE25CT-ND - Cut Tape (CT)
846-RB168L-40TFTE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB168L-40TFTE25
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 1A PMDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 1A Surface Mount PMDS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB168L-40TFTE25 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
550 nA @ 40 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
PMDS
Current - Average Rectified (Io)
1A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 1 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)