ESR03EZPJ1R1
DigiKey Part Number
RHM1.1DTR-ND - Tape & Reel (TR)
RHM1.1DCT-ND - Cut Tape (CT)
RHM1.1DDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESR03EZPJ1R1
Description
RES 1.1 OHM 5% 1/3W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESR03EZPJ1R1 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)