SZMMSZ3V3T1
DigiKey Part Number
2156-SZMMSZ3V3T1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZMMSZ3V3T1
Description
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.3 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Part Status
Active
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Package / Case
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms