BZX79C51 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 32.144
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Nexperia USA Inc.
Similar
Microchip Technology
Similar
Microchip Technology
Zener Diode 51 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
BZX79C51
DigiKey Part Number
BZX79C51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C51
Description
DIODE ZENER 51V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 35.7 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
180 Ohms