BZX79C27-T50A is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 19.412
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
In Stock: 9.480
Datasheet
Direct
Nexperia USA Inc.
Similar
Microchip Technology
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Zener Diode 27 V 500 mW ±5% Through Hole DO-35
BZX79C27-T50A
DigiKey Part Number
BZX79C27-T50ATB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZX79C27-T50A
Description
DIODE ZENER 27V 500MW DO35
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 100 mA
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-35
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms