UB3C-10RF1
DigiKey Part Number
696-1021-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UB3C-10RF1
Description
RES 10 OHM 1% 3W AXIAL
Detailed Description
10 Ohms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
UB3C-10RF1 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)