UALN25-1RF1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Riedon products by Bourns
In Stock: 302
Datasheet
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 3
Datasheet
1 Ohms ±1% 25W Wirewound Chassis Mount Resistor
UALN25-1RF1
DigiKey Part Number
696-UALN25-1RF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UALN25-1RF1
Description
RES CHAS NON-IND 25W 1 OHM 1%
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UALN25-1RF1 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding
Packaging
Bag
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
1 Ohms
Size / Dimension
1.063" L x 1.079" W (27.00mm x 27.40mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.575" (14.60mm)
Power (Watts)
25W