PF2203-10KF1
DigiKey Part Number
696-1165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2203-10KF1
Description
RES 10K OHM 1% 35W TO220
Detailed Description
10 kOhms ±1% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thick Film
EDA/CAD Models
PF2203-10KF1 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)