PF2203-0R5F1
DigiKey Part Number
696-1163-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF2203-0R5F1
Description
RES 0.5 OHM 1% 35W TO220
Detailed Description
500 mOhms ±1% 35W Through Hole Resistor TO-220-2 Current Sense, Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Thick Film
EDA/CAD Models
PF2203-0R5F1 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.417" L x 0.177" W (10.60mm x 4.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)