PCR0805-4M7J1
DigiKey Part Number
696-1388-2-ND - Tape & Reel (TR)
696-1388-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCR0805-4M7J1
Description
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/4W 0805
Customer Reference
Detailed Description
4.7 MOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
PCR0805-4M7J1 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)