MT5-0R005F1-TR14
DigiKey Part Number
696-MT5-0R005F1-TR14TR-ND - Tape & Reel (TR)
696-MT5-0R005F1-TR14CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT5-0R005F1-TR14
Description
RES 0.005 OHM 1% 5W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MT5-0R005F1-TR14 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Composition
Series
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding, Safety
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.335" Dia x 0.890" L (8.51mm x 22.61mm)