MT2B-0R04F1
DigiKey Part Number
696-MT2B-0R04F1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MT2B-0R04F1
Description
RES 3W 0.04 OHM 1%
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MT2B-0R04F1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense
Series
Operating Temperature
275°C
Packaging
Bag
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.969" L (5.20mm x 24.60mm)