CAR0603-10RB1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
MFR Recommended
Bourns Inc.
In Stock: 58.375
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 389
Upgrade
YAGEO
10 Ohms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thin Film
CAR0603-10RB1
DigiKey Part Number
CAR0603-10RB1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CAR0603-10RB1
Description
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CAR0603-10RB1 Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)